مدار الکترونیکی و فلش و انیمیشن
  مدارتقویت کننده صوت

قطعات مورد نیاز

 1. 2 عدد خازن 100nf
 2. 3 عدد خازن 0.1UF
 3. 1 عدد خازن 220UF
 4. 1 عدد پتانسیومتر 10K
 5. منبع تغذیه 9 ولت
 6. 1 عدد مقاومت 2.2 کیلو اهم
 7. 1 عدد خازن 47nf
 8. 1 عدد مقاومت12 اهم
 9. 1 عدد آیسی LM386
 10. برد بورد
 11. میکروفن خازنی یا کپسول دهنی گوشی تلفن
 12. بلندگو 8 اهم تا رنج 1 وات

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 دروغ سنج ساده

دروغ سنج ساده
در اینجا مدار دروغ سنج ساده ای داریم که می توان آن را در عرض چند دقیقه ساخت . اما این مدار  زمانی که می خواهیم از صحت گفته های فردی مطمئن شویم به شکل باور نکردنی مفید می باشد .این مدار توسط اندازه گیری مقاومت پوست عمل می کند .مقاومت پوست هنگام دروغ گفتن کاهش می یابد.این مدار دارای مهارت و حساسیتی نیست که برای افراد حرفه ای به کار رود ، ولی در هر صورت عمل می کند . .

شکل مدار

This is the schematic of the Lie Detector


اجزای مداربخش

تعداد


توضیح

R1

1

33K 1/4W
مقاومت

R2

1

5K Pot

R3

1

1.5K 1/4W
مقاومت

C1

1

1uF 16V
خازن الکترولیتی

Q1

1

2N3565 NPN ترانزیستور

M1

1

0-1 mA
مولتی متر عقربه ای دارای رنج میلی آمپر

MISC

1

Case, Wire, Electrodes (See Nots)


نکاتی در مورد مدار
 

1-الکترود ها می توانند از نوع انبر  سوسماری باشند . اگرچه
ممکن است که اتصال آن ها به پوست دردناک باشد .تشک (پد) الکترودها مشابه گونه ای
است که در بیمارستان ها استفاده می شود یا حتی می تواند تنها تکه ای سیم و یا نواری
باشد .

2.- برای استفاده از مدار ، باید الکترودها را به پشت دست شخص مورد نظر متصل کرد سطح
تماس باید حدود یک اینچ (سه سانتیمتر ) باشد. سپس دستگاه اندازه گیری را برای
خواندن عدد صفر تنظیم کنید . پس از طی مراحل گفته شده سوالات خود را از شخص بپرسید
. اگر در هنگام جواب دادن شخص ، دستگاه اندازه گیری تغییراتی را نشان داد ، شما
باید بدانید که او دروغ می گوید .

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مدارهشدار دهنده آب
در این پروژه با نحوه عملکرد و مدار هشدار دهنده آب آشنا می شوید.این مدار نسبت به رطوبت حساسیت زیادی ندارد.برای آشکار کردن رطوبت می توانید از سنسورهای رطوبت موجود در بازاراستفاده کنید.

قطعات مورد نیاز


1-آیسی 555
2-ترانزیستور BC109C
3-مقاومت 100K,4.7K از هر کدام یک عدد
4-بلند گو یک عدد
5-خازن 100UF ,0.022UF یک عدد
6-منبع تغذیه 9ولت
5-برد بورد
6-سیم تلفنی
7-1 عدد کلید یک حالته

چیدمان مدار

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید.پایه یک آیسی555 را به منفی منبع تغذیه و پایه هشت را به مثبت منبع تغذیه متصل کنید.پایه 3 در واقع پایه خروجی آیسی 555 است.که مطابق نقشه به سر مثبت خازن الکترولیت و سر منفی این خازن به سر مثبت بلندگو متصل می شود.سر منفی بلندگو را به طور مستقیم به منفی منبع تغذیه متصل کنید.پایه 2 آیسی 555 را به طور مستقیم به پایه 6 متصل نمایید.و از این اتصال مشترک توسط یک خازن غیر الکترولیت 0.022 میکروفاراد به منفی منبع تغذیه متصل کنید.به صورتیکه یک پایه این خازن در این اشتراک و پایه دیگر آن در منفی منبع تغذیه باشد.از اشتراک دو پایه 2و6 ویک سر خازن با یک مقاومت 4.7 کیلواهم به پایه 7 آیسی 555 وصل کنید.از پایه 7 با یک مقاومت 100 کیلواهم به امیتر ترانزیستور BC109 متصل نمایید.
کلکتور این ترانزیستور را به یک سر کلید یک حالته وسر دیگر این کلید را به مثبت ولتاژ متصل نمایید.در بیس این ترانزیستور اتصالی وجود ندارد.واتصالش با کلکتور را می توانید از طریق یک لیوان آب تامین کنید.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مدار نمایش اعداد از طریق 7Segment

در این پروژه با نحوه نمایش اعداد بوسیله 7Segment آشنا می شوید.

قطعات مورد نیاز


1-7Segment کاتد مشترک یک عدد
2-منبع تغذیه 9 ولت DC
3-کلید سه حالته 4 عدد
4-آیسی 4511 یک عدد
5-
مقاومت 680 اهم 7 عدد
6-
برد بورد
7-سیم تلفنی

7Segment

شکل داخلی این قطعه الکترونیکی به صورت زیر است.در این قطعه همواره یک پایه بین تمامی پایه ها مشترک است.این پایه می تواند مثبت یا منفی باشد اگر این پایه مشترک منفی باشد 7segment را کاتد مشترک می گویند.در صورتیکه این پایه مشترک مثبت باشد 7Segment را آند مشترک می گویند.بنا بر این 7Segment زیر یک 7segment کاتد مشترک است.همانطور که ملاحظه می کنید 7Segment دارای خطوطی با نامهای a,b,c,d,e,f,g است
هر کدام از این خطوط ها شامل یک
دیود است.زمانیکه ولتاژی مثبت در سمت آند این دیودها می افتد شما می توانید در این دیود کاتد مشترک ارقام را مشاهده کنید.ابته توجه کنید که پایه مشترک را به منفی تغذیه وصل کرده باشید. 
 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مدار هشدار دهنده گاز شهری
در زیر با یک مدار در زمینه سنسور هشدار دهنده گاز آشنا می شوید.

قطعات مورد نیاز

 1. 1 عدد سنسور TGS-813
 2. 1 عدد آیسی CA3130 یا آیسی CA3140
 3. 1 عدد پتانسیومتر 10 کیلو اهم
 4. 1 عدد پتانسیومتر 5 کیلو اهم
 5. برد بورد
 6. سیم تلفنی
 7. 1 عدد کلید PUSH-BOTTOM
 8. 1 عدد دیود 1N4148
 9. 1 عدد خازن 100 نانو فاراد
 10. 1 عدد ترانزیستور BC107
 11. 1 عدد مقاومت 10 کیلو اهم
 12. 1 عدد مقاومت 4.7 کیلو اهم
 13. 1 عدد مقاومت 1 کیلو اهم
 14. 2 عدد مقاومت 1 کیلو اهم
 15. 1 عدد مقاومت 220 اهم
 16. 1 عدد LED

برای مشاهده ادامه متن روی لینک زیر کلیک کنید >

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 شبیه ساز صدای باران

توضیحات مدار شبیه ساز صدای باران

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 نشان دهنده وضعیت باطری

توضیحات مدار " نشان دهنده وضعیت باطری "

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مبدل حرارت به ولتاژ

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 چشمک زن همه فن حریف!
چشمک زن همه فن حریف!
 

مدار چشمک زن جاسازی شده در دوشاخه برق

 

به دلیل کوچک بودن این مدار از آن در جاهای مختلف بنا به سلیقه و نیاز خود استفاده کنید. مثلا من این مدار را در دوشاخ برق قرار دادم و بعنوان تستر برق شهر استفاده کردم. از دیگر کاربردهای این مدار میتوان به :

- تستر فیوز برق شهر، به این صورت که با موازی بستن این مدار با فیوز به محض اینکه فیوز بسوزد مدار شروع به کار میکند و شما براحتی میتوانید متوجه فیوز معیوب شوید.

- در مداراتی که با برق شهر سر و کار دارند، از این مدار میتوان بعنوان نشانگر وجود برق شهر در مدار استفاده نمود.

- تستر شبکه مخابرات و مشغول بودن خط، به دلیل اینکه این مدار به ازای ولتاژهای بالای 35 ولت ( چه متناوب و یا مستقیم ) کار میکند و  از طرفی ولتاژ خطوط تلفن در حالت عادی ولتاژی در حدود 50 ولت مستقیم دارند. لذا با قرار دادن این مدار بصورت موازی با خطوط تلفن میتوان از وجود ولتاژ در خط اطمینان حاصل نمود از طرفی زمانیکه خط تلفن مشغول باشد، ولتاژ آن به حدود 6 ولت کاهش پیدا میکند که در این حالت مدار چشمک نخواهد زد و شما بسادگی میتوانید متوجه مشغول بودن خط بشوید.

- اگر شما هم ایده‌ای در مورد این مدار داشتید آنرا برای من ایمیل کنید تا در اینجا به نام خودتان ثبت شود.

 

نقشه شماتیک مدار چشمک زن مینیاتوری 220 ولتیهمانطور که در نقشه شماتیک مدار مشاهده میکنید این مدار ابتدا از طریق دیود D1 ولتاژ ورودی را یکسو میکند. سپس این ولتاژ در دوسر خازن مدار قرار گرفته و از طریق مقاومت R2 خازن شروع به شارژ میکند. همانطور که میدانید خازن تمایل دارد تا پس گذشت پنج ثابت زمانی به ولتاژ ورودی (که در اینجا 220 ولت برق شهر است) برسد، ولی به علت اینکه کل ولتاژ خازن در این حالت بر روی دیاک افت کرده و دیاک نیز خاموش است. لذا به محض رسیدن ولتاژ خازن به سطح تریگر دیاک، دیاک آتش کرده و شروع به هدایت میکند. در نتیجه ولتاژ دوسر خازن از طریق دیاک و مقاومت 680 اهمی بر روی LED دشارژ میشود که باعث روشن شدن این LED میگردد. با دشاژ کامل خازن، دیاک مجددا به حالت قطع رفته و خازن شروع به شارژ شدن میکند و این روند به همین شکل تکرار میگردد.

 

لیست قطعات مدار
- دیود 1N4001

- دیاک

- LED  قرمز

- خازن 22uF 50v

- مقاومت 470 کیلو اهمی

- مقاومت 680 اهمی

منبع :www.hlachini.com

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 آزمایش کننده ترانزیستور

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مدار اکو دیجیتالی

 

 

 

اکثر مدارهای ارائه شده برای اکو دارای یکعدد آی سی مخصوص اکو وتاخیر میباشند که در انحصار شرکتهای معتبر بوده وبسیار گران ارائه میشود. اما در این مدار اکو که به صورت دیجیتالی عمل میکند هیچگونه آی سی گرانقیمت اکو به کار نرفته است وبا وجود عملکرد بسیار خوب وپاسخ فرکانسی مناسب وسرعت تکرار از 1ms  تا 300ms ودارا بودن خاصیت اکوی تکرار بسیار خوب از دو بار تا بینهایت و قابلیت ارائه نوع اکوی تکرار و طنین از تعدادی آی سی های معمولی و ارزان قیمت رایج بازار تشکیل شده است.

در این مدار ولوم 10k به نام delay وظیفه تنظیم سرعت تکرار را به عهده دارد که با کم کردن مقدار آن زمان تکرار هم کم شده تا جایی میرسد که بصورت اکوی طنین عمل میکند ولوم 10k  به نام repeat وظیفه تنظیم تعداد تکرار را به عهده دارد و با کم کردن مقدار آن تعداد تکرا نیز کم میشمد تا جایی که دیگر تکرار صورت نمیگیرد .

در ساخت وبهره برداری از مدار اکو به این مسائل دقت کنید:

1 – چون مدار چاپی این مدار خیلی حساس وظریف و شلوغ  می باشد، رسم آن بوسیله ماژیک امکان ندارد و حتما باید بوسیله سیلک یا اسپری پوزتیو 20 تهیه شود.

2 – سعی کنید برای کلیه آی سی ها از سوکت استفاده کنید تا در اثر بروز اشکال وتعمیر در تعویض آی سی ها دچار مشکل نشوید.

3 – در این مدار تعداد 19 عدد جامپر ( j ) یا سیم اتصال به کار رفته است که در صورت فراموش کردن حتی یکی از آنها مدار کار نخواهد کرد.

4 – سعی کنید آی سی ها را عینا به همان شماره ای که ذکر شده انخاب کنید . در صورت عدم دسترسی به عین آن شماره ها میتوانید به جای c271d از آی سی  LM311  وبه جای آی سی

MN4164 که یک RAM مکانیکی میباشد ، از آی سی های دیگر مثل 9044 و 9046 و 4256 وغیره استفاده کنید در این صورت پایه یک آی سی را که آزاد مانده استبه خط منفی مدار وصل کنید .

5 –دقت کنید ولتاژ تغذیه بیش از 12 ولت نباشد  برا ی احتیاط سعی کنید از 9 ولت تجاوز نکند که در این صورت امکان سوختن رگولاتور 5 ولت به شماره 7805  و آی سی RAM وجود خواهد داشت و نویز مدار هم بیشتر خواهد شد.

6 –این مدار بین پری آمپلی فایر وآمپی فایر قدرت قرار میگیرد وخروجی پری به محل IN و ورودی آمپلی فایر به محل  OUT با سیم شیلد وصل خواهد شد.

7 –مقدار صدای اعمال شده به ورودی اکو در عملکرد آن خیلی مهم است وباید در حداقل مقدار باشد به طوری که اگر این صدا را به بلندگو داده باشیم به زور شنیده شود . اگر صدای اعمال شده به ورودی اکو بیش از حد مجاز باشد باعث اغتشاش و نویز شدید خواهد شد.

8 –اگر صدای ورودی بیش از حد ضعیف باشد در آن صورت هم میتوانید مقاومت 33k محل OUT را حذف یا کمتر کنید ویا خروجی پری خود را تقویت کنید.

9 –برای اخذ نتیجه دقیق واولیه بهتر است اکوی خودر ا بوسیله رادیو و در حال پخش صدای گوینده ( نه موسیقی ) آزمایش کنید.

10 –اگر از نویز زیاد مدار راضی نبودید ، میتوانید با تغیر دو خازن عدسی کنار ولوم یعنی خازن 154 به 473 و103 به 102 آن نویز را خذف کنید.

11 –با تعویض آی سی شماره 2 یعنی IC2 به 4001 زمان تاخیر بیشتر خواهد شد.

12 –باتغیر مقدار R1 و R2 باز هم میتوانید به زمان تاخیر بیشتری دست یابید.

13 –برای اینکه صدای شما از بلند گو با تاخیر پخش نشود ، بین محل IN وOUT اکو از یک مقاومت مناسب ( که توسط آزمایش با یک پتانسیومتر 100K به دست میاید ) استفاده کنید.

توجه:

اگر

چنانچه دستگاه امپلی فایر ما دارای فقط یک ورودی میکروفن باشد طرز تعبیه مدار اکو بسیار راحت بوده وبا سیم کشی ساده ای میتوان خروجی تقویت میکروفن را وارد آن کرده صدا را از خروجی مدار اکو وارد تن کنترل نموده به سهولن از ان استفاده کرد.

اما اگر قرار است از میکسر استفاده شود و ولومهای هر میکروفن مجزا به اکو فرمان بدهند ، ممسئله مقداری پیچیده شده نیاز به طراحی خاصی خواهد داشت چرا که اگر به صورت ساده که در سطرهای قبل شرح داده شد شیم کشی کنیم با فرمان به یک کانال همه کانالها دارای صدای اکو دار خواهند شد و برعکس بنابراین نیاز به یک نقشه خاص داریم که شما آن را در انتها ملاحظه میکنید.

در این نقشه همانطوری که ملاحظه میکنید عوض اینکه از تنها خروجی میکسر وارد اکو شود  ، مستقلا از سر هر یک از خروجیهای چهار کانال یا در واقع از سر مقاومتهای 1k در روی میکسر وارد سرهای اولیه چهار ولوم 100k میگردند.

سر وسط ولومها هر یک با یک مقاومت 22k به هم وصل و در نهایت  وارد ورودی مدار اکو میشوند .

سر دیگر ولومها همه به هم اتصال یافته ودر نهایت به خط منفی یا شاسی مدار وصل میشوند.

دوباره از خروجیهای میکسر با چهار مقاومت 22k  سیکنالهای صوتی را وارد پری آمپلی فایر کرده ایم . و بالاخره از خروجی اکو نیز با یک مقاومت مناسب که در این نقشه 22k   انتخاب شده است وارد ورودی  پری آمپلی فایر میشود.

در نهایت اکنون مداری داریم که ورودی های هر چهار کانال ( میکروفنها ) هم توسط ولومهای میکسر قابل کنترل هستند وهم بوسیله ولومهای  100k  ذکر شده میتوان در هر لحظه مناسب به هر کدام از میکروفنها اعمال اکو کرد بدون اینکه تاثیری در سایر میکروفنها داشته باشد.

محل –v  به منفی 12v   رگوله شده منبع تغذیه  و محل +v  به مثبت 12v  رگوله شده وصل شود .

.0.

 

 

 

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 اداپتور cd playerبرای استفاده در ماشين

اداپتور cd playerبرای استفاده در ماشين:

با به كار بردن مدار زير شما می توانيد بدون نگرانی از تمام شدن باتری ساعت ها از ديسك من در ماشين استفاده كنيد

اين مدار يك رگولاتور فوق العاده ساده می باشد كه ۱۲ ولت را از باتری ماشين گرفته و به ۹ ولت قابل استفاده برای ديسك من تبديل می كند خيلی ارزونه فكر نمی كنم همه قطعات روی هم از ۵۰۰ تومن بيشتر بشه!

شماتيك مدار:

ليست قطعات:

c1=1000uf     25v electrolytic

c2=10 uf 25v electrolytic

c3= 1uf 15v electrolytic

c4=0.1uf 15v electrolytic

u1=78009 or other regulator

heat sink(خنك كننده)برای u1

فيش sigarette lighterبرای ديسك من

توجه:

۱.اگر احتياج به خروجی ۶ ولت داريد به جای ۷۸۰۹ ميتوانيد از۷۸۰۶ استفاده كنيد

اگر ۵ ولت می خواهيد می توانيد از ۷۸۰۵ استفاده كنيد

۲.مواظب باشيد كانكتورها معكوس نباشند چون ديسك من اسيب خواهد ديد

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 Sound Level Meter

Sound Level Meter 

همانطور که از عنوان این مطلب پیداست این مدار، مداری است برای نمایش کمی یا زیادی  تن صدا.این مدار بسیار ساده و جالب است خصوصا برای مبتدیان!

وسایل مورد نیاز:

تقسیمات

تعداد

نام قطعه
C1

1

خازن 2.2 میکروفراد
R1

1

مقاومت 1 کیلواهم
D1

1

دیود سیلیکون IN4002
LED1-LED10

10

LEDهای رنگی(دلخواه)
U1 1

آی سی LM3915

توضیحات:ولتاژ اعمال شده در V+ 3-20 ولت است.
 

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 ديمر برقی ۲۲۰ ولت

ديمر برقی ۲۲۰ ولتمداري كه در اختيار داريد بكمك يك تراياك قوي و چند قطعه ديگر ، قادر است نور يك لامپ 220 ولت را به دلخواه تنظيم كند . تنها نكته مهم درباره اين كيت سر و كار داشتن اين مدار با برق 220 ولت است . بطوري كه با اتصال برق به مدار ، تمام نقاط كيت و پايه قطعات برق دار ميشوند . حتي هنگامي كه لامپ در حداقل تنظيم شده، ، باز هم در خروجي مدار برق كشنده وجود دارد . لذا پس از اتصال برق به مدار به هيچ عنوان به مدار و پايه قطعات دست نزنيد . حداكثر توان خروجي اين مدار 100 وات است .
مشخصات قطعه کد قطعه
----------------------------------------------------------------------------
مقاومت 5/1 کیلو اهم ( قهوه ای - سبز - قرمز ) : R
-----------------------------------------------------------------------------
خازن پلیستر 100 نانو فاراد ( 104 ) : C
-----------------------------------------------------------------------------
ولوم 500 کیلو اهم با سرپیچ پلاستیکی عایق : VOL
-----------------------------------------------------------------------------
دیاک : S
-----------------------------------------------------------------------------
ترایاک مرغوب ( TH : ( BT 136
-----------------------------------------------------------------------------
در مونتاژ به اين موارد توجه نمائيد :
1- در نصب تراياك چنان عمل شود كه طرف شماره آن بطرف خازن C قرار گيرد .
2- ولوم اين كيت سه پايه در وسط دارد . اين سه پايه بايد بترتيب و توسط سه تكه سيم كوتاه به محل VOL متصل شوند . ( مطابق شكل بالا ) .


در اين كيت میتوانید از یک ولوم کلید دار استفاده نمایید. از كليد اين ولوم بعنوان خاموش و روشن نمودن مدار استفاده كنيد . براي اين منظور كافي است دو سر كليد ولوم كه در طرفين آن قرار دارند را در مسير يكي از سيمهاي برق دوشاخه قرار دهيد تا توسط آن بتوان اتصال برق به مدار را قطع و وصل نمود . در استفاده از ولوم حتماً سرپيچ پلاستيكي آن را بر روي دسته اش نصب كنيد . همچنين توجه داشته باشيد كه توان وسيله اي كه به ديمر متصل ميشود ، بيش از يكصد وات نباشد .
پس از اتمام مونتاژ مطابق شكل بالا مدار را مورد استفاده قرار دهيد . به اينصورت با تنظيم ولوم ، نور لامپ يا هر وسيله ديگر را ميتوان به دلخواه كم و يا زياد نمود .
پس از آزمايش ميتوانيد دستگاه را داخل قاب مناسب و عايقي جا سازي نموده تا استفاده از آن راحت تر و مطمئن تر صورت پذيرد .
هرگونه سوال و پرسش خود را میتوانید از طریق یاداشت گذاشتن و یا پست الکترونیک مطرح نمایید.

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 کنترل دیجیتالی صدا
کنترل دیجیتالی صدا

مداری که میخوام امروز براتون معرفی کنم یک مدار کنترل دیجیتالی صداست. با استفاده از این مدار کوچک میتوانید صدای خروجی از رادیو، ضبط صوت، تلویزیون و یا هر چیز دیگر را به صورت دیجیتالی کم یا زیاد کنید و دیگر از ولوم دستی استفاده نکنید!
برای ساختن این مدار به وسایل زیر نیاز داریم:شمای کلی مدارتوضیحات تکمیلی

1- ولتاژ مورد اعمال به مدار 5+ ولت
2- کلید S1 صدا را زیاد و کلید S2 صدا را کم میکند.
3- برای جلوگیری از آسیب دیدن آی سی از سوکت مخصوص استفاده کنید.

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 شارژر باطري اتوموبيل

شارژر باطري اتوموبيل


اين شارژر به سرعت و براحتي باطري اسيدي اتومبيل را شارژ ميکند.اين مدار نخست با جريان زياد باطري را تحت شارژ قرار ميدهد تا زماني که جريان عبوري از باطري به مقدار 150mA کاهش پيداکند. در اين زمان ولتاژ کمتري به باطري اعمال ميگردد تا از اضافه شارژ شدن باطري جلوگيري شود. هنگامي که باطري کاملا شارژ شد شارژر خاموش شده و يک LED را جهت نشان دادن اتمام عمليات شارژ باطري روشن ميکند.

در نقشه مداري جهت تامين ولتاژ 18 ولت مورد نياز آورده نشده است.و تهيه اين مدار بر عهده شماست؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

براي U1 يک گرما گير (هيت سينک) نياز است.

براي کار با مدار ابتدا شارژر را به برق متصل نمائيد سپس باطري را به ترمينالهاي خروجي متصل نمائيد.سپس کليد S1 را بزنيد مدار شروع بکار مي نمايد.حال منتظزر اتمام کار شارژر باشيد.

براي بار نخست که از شارژر استفاده ميکنيد بطور مداوم ولتاژ باطري را چک کنيد تا از عملکرد صحيح مدار مطمئن شويد تا احيانا باطري اضافه شارژ نشود.

نقشه

شماتيک مدار شارژر

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
C1 1 6800uF 25V خازن الکترولیت
T1 1 3A 15V ترانسفورمر
BR1 1 5A 50V پل ديود 10A 50V پل ديود
S1 1 5A SPST Switch
F1 1 4A 250V فیوز

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 بازيهاي الكترونيك

بازيهاي الكترونيك

 • منبع تغذيه :  5   ولت مستقيم

 • شامل 4 بازي مهيج كه هر كدام بر روي صفحه مخصوص آن بازي انجام ميشود

 • شامل بازيهاي جنگ ستارگان ، خط پايان ، فوتبال و منچ الكترونيك

 • شامل 4 صفحه بازي

 • مفيد و سرگرم كننده براي 7 تا 70 سال

 

اين كيت تشكيل يافته از 4 بازي مهيج . اين بازيها بر روي صفحات مخصوص خود انجام مي شوند و لذا در بسته بندي 4 صفحه مخصوص براي هر كدام از بازيها وجود دارد . مدار الكترونيك در اين بازي نوع حركت هر بازيكن را مشخص ميكند . بطوري كه با فشار لحظه اي به كليد فشاري كيت ، دو عدد از چهار ديود نوراني كيت بطور كاملاً اتفاقي روشن خواهند شد و روشن بودن هر ديود نوع حركت هر بازيكن را مشخص ميكند .

بازيها ي اين كيت عبارتند از :

الف ) بازي جنگ ستارگان

ب ) بازي فوتبال الكترونيك

پ ) بازي خط پايان

ت ) بازي منچ الكترونيك

در اين كيت از 2 آي سي ، 4 ديود نوراني و تعدادي قطعه ديگر استفاده شده است .

تغذيه اين كيت 6 ولت و از 4 باتري قلمي تامين ميشود  .

 

اين كيت شامل 4 بازي سرگرم كننده است كه ميتواند ساعت ها شما و دوستانتان را سرگرم كند .     كيت از دو قسمت اصلي تشكيل شده است .

1 – مدار الكترونيك كه در اصل تعيين كننده فرمان هاي حركت بازيكنان ميباشد .       2 – صفحات بازي كه مهره چيني و بازي روي آنها انجام ميشود .

   ليست قطعات

كد قطعه

مشخصات قطعه

R6  تا  R1

6 عدد مقاومت 1 كيلو اُهم

LED

4 عدد ديود نوراني

C1

خازن الكتروليت 3/3 ميكروفاراد يا مشابه

IC.1

آي سي SN74H73N يا  DM74LS73AN

IC.2

آي سي SN7400N

SW

كليد فشاري ( ميكروسؤيچ )


 

در ساخت كيت موارد زير از اهميت بيشتري برخوردارند :

1 – خازن الكتروليت با رعايت قطب منفي پايه اش نصب شود .

2 – ديودهاي نوراني چنان نصب شوند كه پايه كوتاه تر آنها در خانه هاي با علامت پخي  قرار گيرد . ( پايه هاي طرف مقاومتهاي 3 تا 6  )

3 – كليد فشاري كوچك در محل X , Y  نصب شود .

4 – قبل از نصب آي سي ها ابتدا سوكت ( پايه آي سي را در مكان آنها نصب كنيد و سپس ابتدا آي سي ها را شناسايي نموده و چنان در مكانهاي خودشان بر روي سوكت ها نصب كنيد كه تو رفتگي U  شكل لبه آنها بر شكل هاي مشابه روي فيبر منطبق شود . اين مسئله بسيار مهم است و در صورت نصب معكوس ، آي سي ها خواهند سوخت . مخصوصاً در نصب آي سي به شكل و راهنماي داخل جزوه همراه كيت توجه نمائيد .

5 – منبع تغذيه اين كيت 6 ولت است و بهتر است از 4 باتري قلمي سري شده تامين و با رعايت قطب مثبت و منفي به محل BAT  متصل شود . در مورد تغذيه هم توجه نمائيد كه اولاً معكوس به مدار متصل نشود و ثانياً ولتاژ بيش از 6 ولت استفاده نكنيد كه 100% باعث سوختن آي سي خواهد شد . بنابراين قبل از اقدام به نصب تغذيه به مدار به نكات قيد شده فوق توجه كافي مبذول داريد .

مهم :  قبل از اقدام به استفاده از كيت لازم است ديودهاي نوراني را بر روي جعبه اي نصب و بترتيب براي هر كدام يك نام انتخاب كنيد . در اين كيت ما در مثالها از اسامي D4 , D3 , D2 , D1  استفاده كرده ايم و لذا بهتر است كنار هر ديود نوراني ( البته پس از نصب كيت داخل قاب مناسب و قراردادن ديودها بر روي جعبه ) عبارتهاي  D1  تا  D4 نوشته شود . بهتر است ديود بالا سمت راست D1  ، دومي D2  ، سومي D3 و آخري سمت چپ D4  انتخاب شوند .

 • همزمان با نصب تغذيه به مدار ملاحظه ميشود كه دو عدد از ديودهاي نوراني روشن ميشوند . حال اگر براي يك لحظه كليد فشاري مدار را فشار داده و رها كنيد ، ملاحظه ميشود كه دو ديود قبلي خاموش و ممكن است دو ديود ديگر روشن بمانند . با چند بار فشار به كليد فشاري ملاحظه ميشود كه ديودهاي نوراني به چهار حالت ممكن است روشن بمانند .

الف ) D1  و  D3   روشن بمانند.

ب ) D1  و D4  روشن بمانند .

ج ) D2  و D3  روشن بمانند .

د ) D2  و D4  روشن بمانند .

اين كه پس از رها كردن كليد فشاري كداميك از حالتهاي فوق ممكن است ايجاد شود ، كاملاً اتفاقي است و ما از همين مسئله براي انتخاب نوع

 

 

حركت مهره بازيكنان استفاده كرده ايم . همانطور كه شما تا بحال ممكن است بازي منچ يا مار و پله را انجام داده باشيد ، ملاحظه نموده ايد كه براي انجام حركت ، هر بازيكن بايد يك بار تاس را بياندازد تا شماره اي براي حركت بازيكن مشخص شود ولي در اين بازي هر بازيكن يكبار كليد

فشاري را فشار ميدهد و بر اساس يكي از 4 حالت ممكن ، بايد اقدام به حركت مهره اش نمايد . لذا در اينجا مدار الكترونيكي جايگزين تاس شده است و نوع حركت مهره ها را تعيين ميكند .

 

همانطور كه ملاحظه ميشود ، در بسته بندي كيت شما 4 صفحه وجود دارد كه هر كدام مربوط به يك بازي است . بهتر است براي استحكام بيشتر اين صفحات كاغذي را بر روي مقوا بچسبانيد تا علاوه بر استفاده راحت تر در بازي ، عمر اين صفحات بيشتر شود .

همچنين بعنوان مهره ميتوانيد از تعدادي لوبيا در دو رنگ سفيد و قرمز استفاده كنيد . نصب كيت داخل قاب مناسب و قرار دادن ديودهاي نوراني بر روي قاب و نوشتن شماره هر ديود در كنار آن ، از مواردي است كه بسته به سليقه سازنده ميتواند به طرق مختلف صورت پذيرد .

 

 

 • روش انجام بازیها

 

 

 • طريقه بازي جنگ ستارگان :

در اين بازي به هر كدام از بازيكنان 4 مهره تعلق ميگيرد و هر بازيكن در ابتدا مهره هايش را در 4 خانه اول طرف خودش قرار ميدهد . اين خانه ها با عبارات زير مشخص شده اند :

D4,D2 – D3,D2 – D4,D1 – D3,D1    سپس توسط يك سكه ( شير يا خط ) شخص شروع كننده انتخاب ميشود . نفر اول كليد فشاري را فشار داده و رها ميكند و مثلاً ديودهاي D4,D1 روشن مي ماند . اين بدان معني است كه نفر اول بايد مهره هائي از خود را كه در خانه هاي D4,D1  قرار دارند را يك خانه به جلو ببرد . حال نفر دوم كليد فشاري را فشار داده و رها ميكند و مثلاً دو ديود D3 , D1  روشن مي ماند و بديهي است كه بايد مهره هاي خانه هاي D3 , D1  خود را هركدام يك خانه به جلو ببرد . بازي به همين روال ادامه مي يابد و مهره هاي طرفين كم كم به جلو حركت ميكنند تا اينكه در مكاني به مقابل هم ميرسند و به اصطلاح راه را بر هم ميبندند . حال اگر يكي از بازيكن ها نوع حركتش طوري باشد كه بايد يك خانه به جلو برود و در خانه جلويي مهره رقيب قرار دارد ، در اينصورت مهره را به جلو برده و مهره رقيب را حذف ميكند . مهره حذف شده مجدد به خانه شروع اوليه اش بر ميگردد . اينك بازي تا آنجا ادامه مي بايد تا يكي از مهره هاي بازيكني بتواند خود را به ستاره مركزي طرف مقابل برساند . برنده بازي كسي است كه دو مهره اش به ستاره مركزي طرف مقابل برسد . در اين بازي ممكن است تعدادي از مهره ها براي چند بار مورد هدف مقابل قرار گيرند و مجدد به خانه شروع منتقل شوند ولي اگر يكي از مهره هاي بازيكني به يكي از خانه هاي شروع طرف مقابل برسد ، طرف مقابل ديگر نميتواند از آن خانه مهره جديد به بازي بياورد . براي هدف قرار دادن ستاره مركزي حريف ، اگر مهره بازيكني به يكي از خانه هاي شروع طرف مقابل برسد ، كافي است يكبار ديگر ديودهاي آن خانه برايش روشن شود تا بتواند ستاره مركزي حريف را هدف قرار دهد .

 • طريقه بازي فوتبال :

روش اين بازي تا حدودي مانند جنگ ستارگان است با اين تفاوت كه مهره ها هنگام برخورد با همديگر ، با دريبل ، از مهره مقابل خود عبور ميكنند . همچنين در اين بازي هر بازيكن ميتواند در هر ستون چندين مهره جديد به بازي بياورد . براي شروع ابتدا هر بازيكن 4 مهره در خانه هاي شروع خود قرار ميدهد و روش حركت به جلو مانند بازي جنگ ستارگان است . در دريبل زدن در دو خانه متواليِ مقابل ، مهره هاي بازيكن مقابل وجود داشته باشند ، هر دو مهره دريبل خورده و مهره به 3 خانه جلوتر منتقل ميشود . همچنين آنطور كه گفته شد هر بازيكن ميتواند به تعداد دلخواه مهره جديد به بازي بياورد . مثلاً ديودهاي D3 , D2  براي بازيكني روشن ميشود . اين بازيكن ميتواند مهرو موجود در بازي را يك خانه به جلو ببرد و يا مهره موجود در خانه خود باقي بماند و در خانه شروع ، يك مهره جديد به بازي بياورد ( به شرطي كه خانه شروع خودش خالي شده باشد )

روش دفاع كردن :  در بازي جنگ ستارگان اينگونه بود كه اگر مهره بازيكني به يكي از خانه هاي شروع طرف مقابل برسد ، حريف ديگر نميتوانست از آن خانه مهره جديد به بازي بياورد ولي در اين بازي ميتواند مهره جديد به بازي آورده و مهره مهاجم طرف مقابل را  كه در خانه شروعش قرار گرفته ، هدف قرار دهد و از بازي خارج كند .

تاكتيك فني در بازي فوتبال :  بازيكن بهتر است اگر در يك ستون چند مهره به بازي آورده ، آنها را پشت سر هم قرار ندهد چون در اينصورت مهره طرف مقابل در صورت دريبل زدن ، چندين خانه به جلوتر منتقل خواهد شد .

زمان بازي فوتبال :  زمان بازي ميتواند با توافق طرفين بين 30 تا 60 دقيقه انتخاب شود و پس از اتمام اين مدت ، بازيكني برنده است كه مهره هاي بيشتري را وارد دروازه حريف كرده باشد .

 • طريقه بازي خط پايان :

در اين بازي هدف آن است كه بازيكن هرچه زودتر حداقل دو مهره خود را به خانه هاي شروع حريف برساند . در اين بازي به هر بازيكن 4 مهره تعلق ميگيرد و بايد در ابتدا در خانه هاي شروع قرار گيرند .

روش جلوبردن مهره را با مثالي بيان ميكنيم :

بازيكن اول كليد را فشار داده و مثلاً ديودهاي D4  ,  D2  اَش روشن ميشود . در اينصورت بايد مهره هائي را كه در خانه هاي D4 , D2  قرار دارند را ، هر كدام يك خانه به جلو ببرد . بنابراين همزمان دو مهره و در دو ستون به جلو منتقل ميشوند . بازي ادامه مي يابد تا اينكه يك يا دو مهره از بازيكنان به مقابل هم برسند . در اينصورت اگر چراغ همان ستون براي بازيكني روشن شود ، ميتواند مهره را به جلو منتقل و مهره حريف را حذف كند . مهره حذف شده مجدد به خانه شروع منتقل ميشود . در اين بازي اگر مهره بازيكني به خانه شروع حريف برسد ، حريف ديگر نميتواند از آن خانه مهره جديد به بازي بياورد . برنده بازي كسي است كه زودتر از رقيب ، دو خانه از خانه هاي شروع حريف مقابل را به اِشغال خود در آورد .

 • طريقه انجام بازي منچ :

در اين بازي به هر بازيكن يك مهره تعلق ميگيرد و بازيكنان مهره هايشان را در خانه هاي شروع A  و  B  قرار ميدهند . هر كدام از بازيكنان به نوبت يك بار كليد را فشار ميدهند و دو ديود برايشان روشن ميشود . در اين بازي براي هر بازيكن از نظر روشن ماندن ديودها ، 4 حالت ممكن است رخ دهد . ديودهاي D2 , D1  مشخص ميكنند كه مهره به جلو و يا به عقب برود و ديودهاي D4 , D3  مشخص ميكنند كه حركت به خانه سفيد باشد يا به خانه سياه .

 

چگونگي حركت ها بشرح زير است :

 

D1  = حركت به جلو               D2  = حركت به عقب

D3  = حركت به خانه سفيد    D4  = حركت به خانه سياه

مثلاً در بازي ، براي بازيكني ديودهاي D4 , D1   روشن ميشود . اين بازيكن بايد مهرهاش را به خانه سياه جلوئي منتقل كند . يا اگر ديودهاي D3 , D2  روشن شد ، بايد مهره اش را به خانه سفيد عقبي منتقل كند .

واضح است كه روشن ماندن همزمان ديودهاي D2 , D1  و يا ديودهاي D4 , D3   امكان نخواهد داشت . چونكه در ساختار الكترونيكي مدار اين حالات هرگز در نظر گرفته نشده است .

پايان بازي زماني است كه بازيكني زودتر به خانه پايان برسد . اگر بازيكني به خانه اي وارد شود كه مهره بازيكن مقابل در آن قرار دارد ، مهره فوق را حذف كرده و مهره حذف شده به خانه اولش برميگردد . همچنين اگر مهره بازيكني آنقدر به عقب منتقل شود كه از خانه شروع خارج شود ، بازنده خواهد بود .

 

اميدواريم با ساخت مدار الكترونيكي و استفاده از اين بازي ها ، ساعتها شما و دوستانتان را سرگرم نمائيم . توسط اين كيت علاوه بر اينكه سازنده با ساخت يك مدار الكترونيك آشنا ميشود ، صاحب  4 بازي سرگرم كننده نيز ميشود .

همانطور كه در ابتدا بيان شد ، نصب مدار الكترونيكي همراه با باتري داخل قاب مناسب ، استفاده از بازي را سهل تر خواهد نمود . همچنين بهتر است ديودها بر روي قاب نصب شوند و شماره هر ديود كنار آن نوشته شود . كليد فشاري را نيز ميتوان بر روي قاب نصب نمود . اينها از جمله مواردي است كه بستگي به ذوق و سليقه شما دارد .

منبع : مشهد کیت

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 محافظ وسايل برقي

محافظ وسايل برقي

محافظ لوازم برقی در مقابل نوسانات برق شهر

جهت دیدن نقشه مدار در ابعاد بزرگتر بر روی آن کلیک کنید!

توضیح مدار

اين مدار در مقابل نوسانات برق شهر از لوازم الكتريكي همچون يخچال محافظت ميكند . تقويت كننده عملياتي IC LM324 (IC2) بصورت مقايسه كننده ولتاژ استفاده شده است . اين IC از چهار تقويت كننده عملياتي تشكيل شده ، كه فقط از دو تقويت كننده عملياتي آن (N1 , N2) در اين مدار استفاده شده است.
تغذيه رگوله نشده به مجموعه سري مقاومت هاي R1,R2و VR1 متصل شده. و همان تغذيه به يك ديود زنر 6.8 ولتي (ZD1) از طريق مقاومت R3 وصل شده است .
VR1 را بطوري تنظيم كنيد كه براي ولتاژ نرمال 180 الي 240 ولت ، ولتاژ در پايه مثبت (پين 3) تقويت كننده عملياتي N1 كمتر از 6.8 ولت باشد. در نتيجه خروجي تقويت كننده عملياتي صفر خواهد بود و ترانزيستور T1 خاموش مي ماند. رله ، كه به كلكتور T1 متصل است ، نيز تغذيه نخواهد شد . در نتيجه تغذيه AC به وسيله برقي از طريق تيغه نرمال بسته رله اعمال خواهد شد ، در طي عملكرد عادي برق قطع نمي شود .
زمانيكه برق شهر از 240 ولت افزايش مي يابد ، ولتاژ ترمينال مثبت (پين 3) تقويت كننده عملياتي N1 افزايش پيدا مي كند .مقدار ولتاژ در ترمينال منفي بعلت وجود ديود زنر 6.8 ولت خواهد ماند ، خروجي تقويت بالا خواهد رفت كه باعث راه اندازي ترانزيستور T1 و رله تغذيه مي شود. ودر نتيجه ، تغذيه AC قطع و وسيله برقي خاموش ميگردد . بنابراين وسيله برقي در مقابل خطر اضافه ولتاژ محافظت ميگردد .
حال اجازه دهيد به بررسي عملكرد مدار در زمانهاي افت ولتاژ بپردازيم. زمانيكه ولتاژ زير 180 ولت برسد ، ولتاژ ترمينال منفي (پين 6) تقويت كننده عملياتي N2 كمتر از ولتاژ در ترمينال مثبت (6ولت) خواهد شد. بتابراين خروجي تقويت كننده عملياتي N2 زياد مي شود و رله را بوسيله ترانزيستور T1 فعال ميكند. تغذيه AC قطع شده و وسيله الكتريكي خاموش ميشود . بنابراين وسيله برقي در مقابل افت ولتاژ محافظت مي كند .سيم بندي IC1 براي يك تغذيه 12 ولت تثبيت شده است.
پس رله در دو حالت فعال مي گردد : نخست ، اگر در پين 3 از IC2 در بالاتر 6.8 ولت است ، و دوم ، اگر ولتاژ در پين 6 IC2 كمتر از 6 ولت باشد .سطوح ولتاژ بالا و پائين توسط بترتيب VR1,VR2 قابل تنظيم است .

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مدار انتظار مکالمه

مدار انتظار مکالمه


مدار انتظار مکالمه در اکثر تلفن هاي جديد بصورت استاندارد وجود دارد.ولي اغلب اوقات ما با تلفن هايي سر کار داريم که فاقد اين ويژگي مفيد مي باشند لذا دراينجا يک نمونه از اين گونه مدارات که بصورت بسيار ساده نيز طراحي گشته آورده شده است.از مزاياي اين مدار مي توان به عدم نياز به تغذيه مجزا(از طريق خط تلفن تغذيه مگيردد) تعداد قطعات بسيار کم که باعث کوچک شدن  فضاي مورد نياز جهت نصب ميشود وبراحتي ميتوان مدار را در درون تلفن جاسازي نمود.

جهت قرار دادن تلفن در وضعيت انتظار مکالمه کافيست کليد موجود در مدار يکبار فشار دهيد وسپس گوشي را بگذاريد. جهت ادامه مکالمه فقط کافيست گوشي را مجددا برداريد.

نقشه

شماتيک مدار انتظار مکالمه

 

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
R1 1 1.5K 1/4 W مقاومت
R2 1 1K 1/4W مقاومت
D1 1 1N4002 دیود سیلیکون 1N4003, 1N4004, 1N4005, 1N4006, 1N4007
SCR1 1 C106Y تریستور
LED1 1 Red LED Green LED, Yellow LED
S1 1 کليد فشاري در حالت  عادي باز

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 نشان دهنده مشغول بودن خط

نشان دهنده مشغول بودن خط


زماني که شما در حال استفاده از خط تلفن توسط فکس و يا مودم هستيد اگر کسي گوشي تلفن را بر دارد تماس قطع ميگردد.با استفاده از اين مدار که بر روي خط تلفن نسب ميگردد بدون نياز به تغذيه مجزا ميتوان از وضعيت خط تلفن اطلاع حاصل نمود.در صورت مشغول بودن خط LED قرمز رنگ روشن بوده ودر صورت عدم مشغولي خط LED سبز رنگ روشن ميگردد.

همانطور که در بالا اشاره شد اين مدار نيازي به تغذيه مجزا نداشته و برق مورد نياز خود را از خط تلفن تهيه ميکند.اين مدار را در قسمت از خط تلفن که نياز باشد ميتوانيد متصل نمائيد.به دليل قطعات بسيار کم بکار رفته در اين مدار بر احتي ميتوانيد آنرا در خود تلفن جاسازي کنيد.

در زماني که تلفن زنگ مي زند هر دو LED سبز و قرمز با هم چشمک مي زنند.

نقشه

شماتيک مدار نشان دهنده مشغول بودن خط

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
R1 1 3.3K 1/4 W مقاومت
R2 1 33K 1/4 W مقاومت
R3 1 56K 1/4 W مقاومت
R4 1 22K 1/4 W مقاومت
R5 1 4.7K 1/4 W مقاومت
Q1, Q2 2 2N3392 NPN ترانزیستور
BR1 1 1.5 Amp 250 PIV Bridge Rectifier
LED1 1 Red LED
LED2 1 Green LED


|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 کنترل از راه دور مادون قرمز

کنترل از راه دور مادون قرمز


مدار فرستنده يک تن را از طريق LED مادون قرمز ارسال مي نمايد.گيرنده نيز اين تن را آشکار نموده و رله را فعال ميکند.جهت تنظيم مدار کليد S1 را بروي فرستنده فشار دهيد و LED مادون قرمز را به سمت فتو ترانزيستور Q3 نگه داريد سپس آنقدر مقاومت R6 را تغيير دهيد تا صداي کليک را در رله بشنويد.شما مي توانيد برد مدار با استفاده از LED  هاي مادون قرمز قوي تر افزايش دهيد.

نقشه فرستنده

شماتيک فرستنده مادون قرمز

نقشه گيرنده

شماتيک گيرنده مادون قرمز

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
R1 1 22K 1/4W مقاومت
R2 1 1مگااهم 1/4W مقاومت
R3 1 1K 1/4W مقاومت
R4, R5 2 100K 1/4W مقاومت
R6 1 50K پتانسیومتر
C1, C2 2 0.01uF 16V خازن سرامیکی
C3 1 100pF 16V خازن سرامیکی
C4 1 0.047uF 16Vخازن سرامیکی
C5 1 0.1uF 16V خازن سرامیکی
C6 1 3.3uF 16V خازن الکترولیت
C7 1 1.5uF 16V خازن الکترولیت
Q1 1 2N2222 NPN ترانزیستور سیلیکون 2N3904
Q2 1 2N2907 PNP ترانزیستور سیلیکون
Q3 1 NPN فتو ترانزیستور
D1 1 1N914 دیود سیلیکون
IC1 1 LM308 Op Amp IC
IC2 1 LM567 Tone Decoder
LED1 1 مادون قرمز LED
RELAY 1 رله 6ولت
S1 1 SPST کلید فشاری
B1 1 باطری 3 ولتی دو باطری 1.5ولتی
MISC 1 برد, سوکت, جا باطری

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 منبع تغذيه بدون ترانس

منبع تغذيه بدون ترانس


منبع تغذيه زير بدليل عدم استفاده از ترانس از وزن کمي برخوردار بوده و همچنين تعداد قطعات بکار رفته در آن بسيار کمي باشد.مدار را مي توان بسيار کوچک ساخت واز آن در پروژهايي که نياز به جريان کم دارند استفاده نمود.تنها عيب بزرگ اين مدار جريان دهي بسيار کم و عدم ايزوله بودن آن از ولتاژ AC ورودي ميباشد.

جهت افزايش جريان خروجي بايد مقدار ظرفيت خازن C1 را افزايش داد. با مقادير نشان داده شده در نقشه جريان مدار در حدود 15 ميلي آمپر مي باشد. بخاطر داشته باشيد که با افزايش جريان خروجي بايستي مقدار ظرفيت خازن C2 رانيز افزايش دهيد تا تثبيت مناسبي در خروجي داشته باشيد.

با تغيير مقدار ديود زنر D1 ميتوانيد مقدار ولتاژ خروجي را افزايش يا کاهش دهيد.

بخاطر داشته باشيد اين مدار از ولتاژ برق شهر ايزوله نيست.پس زماني که مدار در برق مي باشد از کار کردن و دست  زدن به آن خودداري کنيد.

در صورتي که تمايل به ايزوله کردن اين مدار از برق شهر را داريد ميتوانيد يک ترانس ايزوله کننده در ورودي مدار قرار دهيد يک ترانس صوتي a600ohm:600ohm کوچک براي اين کار مناسب ميباشد.

نقشه

شماتيک مدار منبع تغذيه بدون ترانس

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
C1 1 0.39uF 400V خازن
C2 1 220uF 25V خازن الکترولیت
D1 1 1N4741 11V Zener Diode (به متن مراجعه کنيد)
BR1 1   یکسو ساز تمام موج 1 آمپر 200 ولت

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 زنگ بلبلی

زنگ بلبلی


این مدار در واقع یک اسیلاتور هارتلی است که مقداری در آن تغییرات اعمال شده. ترانسفورمر بکار رفته در آن از نوع ترانسفورمر صوتی است که معمولا در رادیو های کوچک استفاده می شود و اصطلاحا به آن چوک قرمز می گویند. امپدانس سر وسط  اولیه آن نسبت به دو سر دیگر در فرکانس یک کیلو هرتز یک کیلو اهم می باشد. ثانویه آن در همین فرکانس دارای امپدانس هشت اهم است. نحوه قرار گرفتن مقاومت R1 و C1 در مدار باعث ایجاد وضعیت چهچه در مدار شده زمانی که خازن C1 در حال شارژ باشد اسیلاتور کار نکرده وصدایی نداریم و زمانی که خازن C1 از طریق مقاومت R1 در حال دشارژ در ترانزیستور است اسیلاتور کار کرده ، صدای در خروجی بلندگو ظاهر می گردد.

جهت شنیدن صدای مدار اینجا Play کنید.

نقشه

زنگ بلبلی

ليست قطعات :

به نقشه مراجعه شود!

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 راه اندازي لامپ مهتابي با 12 ولت

راه اندازي لامپ مهتابي با 12 ولت


اين مدار با استفاده از ولتاژ 12 ولت لامپ مهتابي را روشن مي نمايد.جهت کار کردن با اين مدار حتي نيازي به لامپ با رشته سالم نيست و لامپهاي معيوب را نيز ميتوان توسط اين مدار روشن نمود.ترانزيستور Q1 حتما بايستي بر روي گرما گير نصب شود.

نقشه

شماتيک راه انداز لامپ مهتابي

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
C1 1 100uf 25V خازن الکترولیت
C2,C3 2 0.01uf 25V خازن سرامیکی
C4 1 0.01uf 1KV خازن سرامیکی
R1 1 1K 1/4W مقاومت
R2 1 2.7K 1/4W مقاومت
Q1 1 IRF510 MOSFET
U1 1 TLC555 Timer IC
T1 1 6V 300mA ترانسفورمر
LAMP 1 4W لامپ مهتابی

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 نشان دهنده سطح صدا

نشان دهنده سطح صدا


اين مدار جهت نشان دادن سطح صدا برمبناي آي سي LM3915 طراحي شده .سطح مناسب و استاندارد سيگنال صوتي ورودي 1 ولت پيک تو پيک ميباشد و حداکثر ميزان آن 1.3 ولت پيک تو پيک مي باشد و لتاژ تغذيه مدار 3 الي 20 ولت ميتواند انتخاب گردد.

در صورت تمايل ميتوانيد پايه 9 آي سي را از زمين جدا نمود در اين حالت آي سي سطح سيگنال وروردي  را توسط  يک LED در حال حرکت به جاي يک نوار از LED ها با طول مختلف نمايش ميدهد.

نقشه

شماتيک مدار نشان دهنده سطح صدا

:ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
C1 1 2.2uF 25V خازن الکترولیت
R1 1 1K 1/4W مقاومت
D1 1 1N4002 دیود سیلیکون
LED1-LED10 10 Standard LED or LED Array
U1 1 LM3915 Audio Level IC

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 فرستنده FM

فرستنده FM


توسط  دو ترانزيستور يک فرستنده FM طراحي شده که داراي بردي معادل با 100 متر با ولتاژ تغذيه 9 ولت خواهد بود.ودر صورتي که ولتاژ ورودي 12 ولت باشد اين برد به 120 متر افزايش پيدا ميکند.سلف هاي مدار 5 دور سيم يک با قطر 4 ميليمتر هسته هوا هستند براي پيچاندن اين سلف ها ميتوانيد از لوله داخلي خودکار استفاده کنيد و پنج دور سيم را بروي آن بپيچانيد وسپس لوله خودکار را در بياوريد.

خازن تريمر C5 جهت تنظيم محدوده فرکانسي فرستنده ميباشد(88-108MHz). يک خازن 0.1 ميکرو فارادي راجهت باي پس کردن باطري بهتر است بصورت موازي با باطري قرار دهيد.

نقشه


 FM شماتيک مدار فرستنده

مدار چاپي و نحوه چيدمان قطعات

نقشه مدار چاپي و نحوه چيدمان قطعات بر روي آن

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
C1 1 0.001uf خازن الکترولیک
C2 1 5.6pf خازن الکترولیک
C3,C4 2 10uf خازن الکترولیک
C5 1 3-18pf Adjustable Cap
R1 1 270اهم  1/8W مقاومت 270اهم 1/4W مقاومت
R2,R5,R6 3 4.7k 1/8W Resistor 4.7K 1/4W مقاومت
R3 1 10k 1/8W Resistor 10K 1/4W مقاومت
R4 1 100k 1/8W مقاومت 100K 1/4W مقاومت
Q1, Q2 2 2N2222A NPN ترانزیستور 2N3904
L1, L2 2

5 دور سيم

MIC 1 ميکرفن خازني


|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مدار الکترونیکی

شمارنده


اين مدار پالسهاي ورودي را شمارش وبر روي سون سگمنت نمايش ميدهد.سطح پالسهاي ورودي مطابق با استاندارد TTL مي باشد(0 و 5 ولت).

اين مدار براحتي قابليت توسعه را دارد جهت اين كار كافيست از اتصال بين پايه 11 آي سي U1 به 6 آي سي U2 يك ارتباط به ورودي مدار بعدي برقرار كنيد.به اين ترتيب تا هر چند طبقه كه نياز داشته باشيد ميتوان مدار را توسعه داد.

نقشه

شماتيک شمارنده

نماد و طرز  قرار گرفتن پايه هاي سون سگمنت

نحوه اتصالات سون سگمنت

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
R1-R7 7  470اهم   1/4 Watt مقاومت
U1 1 74LS90 TTL BCD Counter IC 7490,74HC90
U2 1 74LS47 TTL Seven Segment Display Driver IC 7447,74HC47
DISP1 1 Common Anode 7 Segment LED Display

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مدار الکترونیکی

رقص نور ده کاناله


مدار نياز به توضيح خاصي ندارد جز اينکه توسط مقاومت R2 ميتوانيد سرعت حرکت LED ها را تغيير دهيد.همچنين با افزايش ظرفيت خازن C1 سرعت کاهش مي يابد.

نقشه

شماتيک مدار رقص نور ده کاناله

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
R1 1 مقاومت 1 مگا اهم
R2 1 100K پتانسیومتر
R3 1 1K 1/4W مقاومت اگر از LED آبی استفاده میکنید از مقاومت 220 اهمی استفاده شود.
C1 1 0.1uF 16V خازن سرامیکی
U1 1 4011 CMOS NAND Gate
U2 1 4017 CMOS Counter
LED1-10 10 LED به رنگ دلخواه

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 مدار الکترونیکی

كليد لمسي


كليدهاي لمسي در واقع نوعي از كليدها مباشند كه با لمس دست بين دو نقطه از مدار بين دو ضعيت روشن و خاموش تغيير وضعيت ميدهند.كليدهاي لمسي هيچگونه قطغه مكانيكي ندارند لذا داراي عمر مفيد بيشتري نسبت به كليد هاي معمولي ميباشند.از اين نوع كليدها ميتوان در هر جايي كه از كليدهاي معمولي استفاده شده استفاده نمود.فقط در مكانهايي كه در آن درصد رطوبت و يا گرد و غبار زياد است از اين نوع كليد نمي توان بهره برد.

زماني كه كليد فعال ميشود در خروجي مدار يك پالس با پهناي يك ثانيه توليد ميشود

كه از آن ميتوان جهت راه اندازي رله،ترانزيستور و يا مدار ديجيتال ديگري استفاده نمود.

مقدار پهناي پالس خروجي را مي توان توسط عوض كردن مقدار خازن تغيير داد

نقشه

شماتيک مدار کليد لمسي

ليست قطعات :

قطعه
تعداد
توضيحات
قطعه مشابه
C1 1 10uF 16V خازن الکترولیت
R1, R2 2 100K 1/4 Watt مقاومت
R3 1 10مگااهم 1/4 Watt مقاومت
U1 1 4011 CMOS NAND Gate IC


|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 اولین مدار (ساده) دایره نورانی

چرخ گردان نوراني مداري است تزئيني كه بصورت دايره اي متحرك از ديودهاي نوراني جلوه اي زيبا بوجود مي آورد . اين مدار ميتواند بر روي اتومبيل ، موتورسيكلت و هر وسيله ديگري نصب كنيد . كاربردهاي تزئيني اين مدار بسته به سليقه سازنده مي باشد.
براي شروع كار بهتر است ابتدا مقاومتها و سپس ساير قطعات را مونتاژ نمائيد .

لیست قطعات:
---------------------------------------------------------------
R1,R5 : (قهوه ای - سیاه – قهوه ای ) 100 OHM
---------------------------------------------------------------
R2 : ( قهوه ای – سیاه – سیاه ) 10 OHM
---------------------------------------------------------------
R3 : ( قهوه ای – سیاه – زرد ) K 100
---------------------------------------------------------------
R4 : ( قرمز – قرمز – نارنجی ) K 22
---------------------------------------------------------------
C1 : خازن الکترولیت 7/4 میکرو فاراد
---------------------------------------------------------------
PT : پتانسیومتر حدود 47 کیلو اهم
---------------------------------------------------------------
T1 : ترانزیستور منفی BC 547 OR BC 548
---------------------------------------------------------------
T2 : ترانزیستور مثبت BC 308 OR BC 557
---------------------------------------------------------------
LED1..10 : LED با رنگهای دلخواه
---------------------------------------------------------------
IC : آی سی CD 4017 OR SIMILAR
--------------------------------------------------------------

در مونتاژ به این موارد توجه شود :

1- خازن الكتروليت بر اساس پايه منفي بدنه اش نصب شود .

2- ( پتانسيومتر ) بترتيب پايه ها يش بايد در محل مربوطه نصب شود . منظور از ترتيب پايه ها آن است كه پايه وسط پتانسيومتر در خانه وسط و دو پايه كناري پتانسيومتر ( با هم فرقي ندارند ) در خانه هاي طرفين ، در محل مربوطه نصب شوند . براي اين منظور ميتوانيد از چند تكه پايه اضافي مقاومتها استفاده كنيد .

3- ترانزيستورها پس از شناسائي چنان نصب شوند كه سطح مقطعشان بر شكلهاي روي فيبر منطبق شود .

4- بهتر است كه قبل از نصب ( آي سي ) از يك سوكت استفاده شود تا نيازي به لحيمكاري آي سي نباشد . همچنين در نصب آي سي حتماً به تورفتگي لبه آن كه بايد بر شكل نظير روي فيبر منطبق شود ، توجه نمائيد . چرا كه نصب معكوس آي سي = سوختن آي سي .

5- ديودهاي نوراني چنان نصب شوند كه پايه كوتاه تر آنها در خانه هاي نيم دايره سفيد قرار گيرد . محل ديودها بر روي دايره محيطي اطراف فيبر ميباشد .

منبع تغذیه:

اين كيت نياز به يك منبع تغذيه 6 تا 12 ولت دارد كه ميتواند از طريق باتري يا آداپتور تامين شده و با رعايت قطب هاي مثبت و منفي به محل BAT متصل شود .
با اتصال تغذيه به مدار ، ديودهاي نوراني بطرز زيبائي و بصورت يك دايره نوراني به حركت در مي آيند . سرعت حركت نور در ديودها توسط پتانسيومتر قابل تنظيم است . 
                                     

               

|+| نوشته شده توسط MSF در  |
 
 
بالا